Publikacje

Najnowsze

Naczelnik Wydziału V Kasy Ubezpieczenia Społecznego oraz Kancelaria Notarialna Elżbiety Wrony-Berwid z Gliwic zapraszają na spotkanie wszystkich przedsiębiorców ze Śląska zainteresowanych szczegółowymi zasadami reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych. Spotkanie odbędzie się dnia 25.01.2014, wstęp wolny.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - czy i kiedy warto je wykupić? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z branży ubezpieczeń współpracujący z Brokerem Ubezpieczeniowym Adler Brokers. Doradzą oni, jakie ubezpieczenie NNW jest rzeczywiście potrzebne, a które warianty są całkowicie zbędne dla ubezpieczającego.


prawo, radca prawny, notariusz

Bezpieczne zakupy stacjonarne i online
Wydawać może się, iż zakupy to jedna z najbanalniejszych czynności w życiu człowieka, której nie warto poświęcać wiele uwagi.

Nie do końca jest prawda, bowiem wiele osób nie wie, lub nawet świadomie ignoruje fakt, iż każdy sklep, zakład ma własny regulamin. Część sprzedawców powierza zadanie stworzenia nowego regulaminu wyspecjalizowanym firmom (typu http://www.e-regulaminy.pl), wtedy z reguły nie ma problemu, bo taki regulamin jest najczęściej w pełni zgodny z prawem.

Doskonale widać to w tak zwanych sklepach internetowych, gdzie regulamin jest zazwyczaj dostępny po jednym kliknięciu. Im droższe zakupy planujemy, tym bardziej warto zwracać uwagę na regulamin w sklepie internetowym. Dzięki temu unikniemy bardzo wielu przykrych niespodzianek dla naszego portfela, na przykład w przypadku zwrotu, poza tym odgadniemy także czy nasz sprzedawca jest osobą uczciwą. Otóż niejednokrotnie w regulaminach sklepów internetowych jest napisane, iż zwroty nie są przyjmowane, bądź np. przyjmowane ale pod danymi warunkami, które mocno "mijają" się z obowiązującym prawem.

Warto także dokładnie czytać w regulaminie punkty odnoszące się do gwarancji - np. nie przyjęcie na gwarancję butów, bo nie posiadamy oryginalnego pudełka jest zwykłą próbą oszukania klienta, na którą nabierają się nieświadomi. Dzięki temu sprzedawca nie tylko pozbywa się ciążącego na nim obowiązku, ale i problemu.

Niezwykle ważna jest także ochrona danych osobowych (winna być zawarta w regulaminie). Okazać może się bowiem, iż nasz sprzedawca, czy usługodawca odsprzedaje bądź udostępnia nasze dane osobowe innym firmom - a wiec czerpie zyski z tego tytułu. Klienci wtedy są zazwyczaj "nękani" działaniami reklamowymi firm, które nasze dane odkupiły.

Warto unikać sprzedawców, u których na stronie regulamin jest niezrozumiały, zagmatwany, brakuje określenia, co dzieje się z naszymi danymi osobowymi itp. Regulamin w sklepie internetowym powinien chronić interesy zarówno sprzedawcy, jak i klienta, określać jak rozstrzygane są spory, jak klient ma ubiegać się o zwrot, wymianę i jakie ma prawa.

W obiektywie


prawo
radca prawny
notariusz